Gail (aka Nightsongs) by Jane Araújo

Materiały: 1 motek Hand Maiden Sea Silk, druty 4,5mm.
W oryginalnej chuście użyto cieniutkiej włóczki, ale da się ją wydziergać niemal ze wszystkiego. Koronkowy urok chusty zależy od grubości drutów, im większe druty, tym delikatniejsza chusta. Wielkość chusty możesz dowolnie zmieniać. Pamiętaj jednak, że wpłynie to na ilość potrzebnej włóczki. Chusta ze zdjęcia zawiera 7 powtórzeń wzoru. Możesz jednak dziergać, póki wełny w  motku.

Próbka: Yyyy, możemy to sobie darować?

Instrukcje:
Nabierz 4 oczka i przerób 2 rzędy ściegiem francuskim. Wzdłuż najdłuższego boku chusty biegnie plisa z 2 oczek ściegu francuskiego - nie jest ona ujęta w schematach! Rzędy po lewej stronie przerabiane są na lewo.
W kolejnym rzędzie na stronie prawej (pierwszy rząd pokazany na schemacie) wykonaj 2 o.p. (plisa), 2 n., 2 o.p. (plisa).
Dziergaj dalej według pierwszego schematu aż do osiągnięcia pożądanego rozmiaru.

Schemat 1, strona prawa (i lewa - legenda jest wspólna)
Legenda:
knit = o.p.
YO - narzut
ssk = 2 o.p. razem pochylone w lewo
k2tog = 2 o.p. razem pochylone w prawo
s2tog = 3 o.p. razem ze środkowym pod spodem.
Uwaga: szary obszar przedstawia pojedynczy listek. Żółta kolumna to środek ("kręgosłup" ) chusty. Jeśli chcesz, możesz wyciąć schematy i je ze sobą skleić tak, by nakładały się ich żółte kolumny. Puste kratki nie symbolizują oczek, są umieszczone na schemacie tylko w celu ułatwienia wizualizacji wzoru.
Pamiętaj: plisy brzegowe nie są uwzględnione na schemacie.
Strona prawa
 Strona lewa

Powyższe dwa schematy pokazują pierwsze powtórzenie wzoru plus dwa rzędy na prawej stronie. Jak zapewne zauważyłaś, chusta rozrasta się dzięki dodawaniu liści przy krawędzi i przy "kręgosłupie" chusty. Środkowe liście zaczynają się od podwójnego narzutu. Nie ma znaczenia, w jaki sposób przerobisz go na lewej stronie - czy najpierw oczko prawe, potem lewe, czy na odwrót.
Aby wykonać chustę identyczną jak autorki), trzeba wydziergać 7 powtórzeń rzędów od 3 do 33, pilnie bacząc, iż tylko listki przy brzegach i przy środku chusty zaczynają się od narzutów. Nie ma powodu, by chusty nie zrobić większej. Po prostu po osiągnięciu oczekiwanego rozmiaru zacznij dziergać według schematu brzegu.
Kiedy dojdziesz do brzegu, nie rób na środku podwójnego narzutu. Schemat pokazuje czubek jednego listka i oczka wypełniające przestrzenie pomiędzy czubkami. Powtórz elementy przedstawione na schemacie tyle razy, ile jest to konieczne.
Puste kratki nie symbolizują oczek, są umieszczone na schemacie tylko w celu ułatwienia wizualizacji wzoru.
Pamiętaj: plisy brzegowe nie są uwzględnione na schemacie.

Zamknij oczka metodą: *1 o.p., przełożyć z powrotem, 2 o.p. razem* - powtarzać. Metoda jest elastyczniejsza niż zwykłe zamykanie.
Schowaj nitkę i zblokuj chustę.

2 komentarze:

*gooocha* pisze...

Cudowna! I jeszcze te przepiękne kolory!

Anonimowy pisze...

pozdrawiam, ale zdecydowanie za trudne tłumaczenie. cristelle@tlen.pl

My Instagram