Abalone by Beata Jezek

Abalone to prosty, bardzo elegancki sweterek. Mnie osobiście kojarzy się z frakiem.
Rozmiar: S
Włóczka: 50% jedwab, 50% merino, 150m/100g, 3,5 motka na rozmiar S.
Druty 5mm proste i z żyłką (do wykonania plisy). Oczywiście grubość drutów zależy od próbki ściegu.
Inne przybory: agrafka dziewiarska do przekładania oczek (albo kawałek innej włóczki), marker.
Próbka: 17,5 o. x 25 rz. (10cm x 10cm)
Dopasowywanie rozmiaru: Zmierz się od sutka do sutka przez plecy i oblicz z próbki maksymalną ilość oczek. Pamiętaj, że poły sweterka się nie schodzą, a plisa dodaje w sumie do szerokości 10 cm (po 5 po obu stronach). W nawiasach podana jest procentowa ilość oczek, więc ze swojej ilości możesz obliczyć poszczególne wartości dla swojego rozmiaru.
Wykonanie:
Na druty 5mm nabierz 54 (55%) oczka i przerabiaj ściegiem pończoszniczym (dżersejem).
Rz 1: zdjąć jedno oczko, 2z1 na lewo, oczka lewe, aż zostaną 2 oczka na drucie, 2z1 na lewo, oczko lewe.
Rz 2: zdjąć jedno oczko, 2z1 na prawo, oczka prawe, aż zostaną 2 oczka na drucie, 2z1 na prawo, oczko prawe.
Powtarzaj te dwa rzędy, aż na drutach będziesz mieć 98 (100%) oczek. Przerabiaj dalej bez dodawania oczek ściegiem pończoszniczym przez 40 cm - aż do pachy (długość dostosuj do swoich potrzeb). Podziel oczka i rozłóż na agrafki dziewiarskie lub kawałki kontrastowej włóczki: 20 (21%), 58 (58%) i 20 (20%). Teraz dziergaj każdą część osobno, bez formowania ramion, aż do pożądanej wielkości pachy (ok. 20 cm dla rozmiaru S). Nie zamykaj oczek, a ramiona połącz kitchenerem. Po połączeniu ramion na środku pozostaje 17 (18%) oczek - przełóż je na agrafkę, będą stanowić podstawę plisy.
Plisy:
Zaczynając od najniższego punktu pachy nabierz oczka dookoła otworu w proporcji 3 oczka na 2 rzędy. Przerób 8 okrążeń ściegiem francuskim, zamykając oczka zwyczajnie lub i-cordem. Powtórz to samo przy drugiej pasze.
Na druty z żyłką przełóż z agrafki oczka na karku sweterka, a następnie nabierz oczka na plisę wokół całego sweterka. Przerób 8 okrążeń ściegiem francuskim, gubiąc na karku 15% oczek, by plisa się ładnie układała. W tym samym celu dodaj u dołu po obu stronach po 3 oczka. Zamknij wszystkie oczka tą samą metodą, co na rękawach. Schowaj nitki.

Wykrój sweterka znajduje się w pdfie - do ściągnięcia z Ravelry.

7 komentarze:

scriptoria pisze...

O, nowe tłumaczenie :) Ja co prawda nie korzystam ze wzorów, ale podglądam u Ciebie jaką stosujesz terminologię, więc i tak dziękuję. Tylko jakieś procenty Ci się wkradły i przykleiły przy liczbach oczek, to chyba nie miało tak być? Pozdrawiam serdecznie!

Truscaveczka pisze...

Scriptorio, czytaj uważnie. Wszystko jest jak należy.

scriptoria pisze...

A masz rację, przepraszam :)

maroccanmint pisze...

Kurczę, z tym to chyba nawet ja bym sobie poradziła?
Wygląda świetnie, a opis przystępny...

Zulka pisze...

Truscaveczko, bardzo dziękuję za tłumaczenie Abalona. Mam nadzieję, że sobie poradzę z matematyczną wyliczanką we wzorze :)

Anonimowy pisze...

Dziękuję za tłumaczenie. Dziergam od niedawna i dzięki Pani zrobiłam kolejną fajną rzecz. Kamizeleczka super! Pozdrawiam serdecznie

betusia1 pisze...

Śliczny

My Instagram