Berry Baby Hat by Michele Sabatier


Berry Baby Hat by Michele Sabatier

Autorka zezwala na przesyłanie sobie schematu ( z podaniem autorstwa) oraz sprzedaż wykonanych na jego podstawie czapek. Nie zezwala jednak na odsprzedawanie schematu jako takiego, w żadnej wersji. CC (Creative Commons) opisane są po prawej stronie bloga :)
Materiały: dość gruba włóczka (te sugerowane przez autorkę mieszczą się w przedziale od 160m/100g do 200m/100g) - raczej nie 100% bawełna, ponieważ włóczki bawełniane nie są zbyt sprężyste i czapeczka może zrobić się workowata. Połączenia bawełny z wełną lub akrylem sprawdzą się lepiej. Kolory: główny (tu akurat lila) i zielony na listki.
Druty z krótką (40 cm) żyłką 4,5 i 5 mm.
Druty pończosznicze 5 mm (zestaw 5 drutów)
Marker i igła do dzianiny.
WYKONANIE:
Na druty 4,5 mm nabrać luźno 64 oczka liliową włóczką. Upewnić się, że robótka nie jest przekręcona i połączyć w kółko. Pierwsze okrążenie będzie bardzo ciasne. Przerabiać oczkami prawymi przez 4-5 okrążeń, początek okrążenia znajduje się w miejscu, gdzie został "ogon" z włóczki przy nabieraniu oczek. Brzeg czapki powinien się zawijać.
Zmienić druty na rozmiar 5 mm (upewnić się, że na drutach nadal są 64 oczka, teraz jeszcze da się skorygować ich ilość dodając oczko lub przerabiając 2 razem) i kontynuować aż robótka będzie mierzyła 10 do 11,5 cm od brzegu. Można czapkę zrobić głębszą, by dawała się naciągnąć na uszy. Od teraz będzie jeszcze do zrobienia jakieś 5 cm skosów.
Listki:
Wykonywane są jako wielokrotność 8 oczek i tworzą odwrócony trójkąt po 4 okrążeniach. Układ oczek przypomina ustawienie kręgli :-)
Dołączyć zieloną włóczkę zostawiając długo "ogonek" przerabiać *1 o. zielone, 7 o. liliowych* - powtarzać w tym okrążeniu. Kiedy do pierwszego zielonego oczka zostanie 1 o. prawe, przerobić je zieloną włóczką. Trójkąty będą symetryczne wobec tych początkowych zielonych oczek. To okrążenie będzie więc miało następującą strukturę:
*3 o.p. zielone, 5 o.p. liliowych* - włączając już do tych początkowych 3 to ostatnie oczko poprzedniego okrążenia. Znów ostatnie oczko przed zielonymi przerobić na zielono, by listek się poszerzał w symetryczny trójkąt. W kolejnych okrążeniach należy pamiętać o tej zasadzie.
Kolejne okrążenie:
*5 o.p. zielonych, 3 o.p. liliowe*
Kolejne okrążenie:
*7 o.p. zielonych, 1 o.p. liliowe*
Na drutach powinno zostać 8 pojedynczych liliowych oczek - reszta powinna być zielona.
Używając zielonej włóczki przerobić pierwsze liliowe oczko, 2 zielone i wstawić marker. Przerobić pełne zielone okrążenie, odciąć liliową włóczkę zostawiając długi "ogonek".
Zacząć gubienie oczek:
Okrążenie 1: *2 o.r. na prawo, 6 o.p.* powtarzać do końca okrążenia. Przełożyć marker. (zostało 56 oczek)
Okr. 2: *2 o.r na prawo, 5 o.p.* powtarzać do końca okrążenia. Przełożyć marker. (zostało 48 oczek)
(Prawdopodobnie w tym miejscu trzeba będzie przejść na druty pończosznicze)
Okr. 3: *2 o.r na prawo, 4 o.p.* powtarzać do końca okrążenia. Przełożyć marker. (zostało 40 oczek)
Okr. 4: *2 o.r na prawo, 3 o.p.* powtarzać do końca okrążenia. Przełożyć marker. (zostały 32 oczka)
Okr. 5: *2 o.r na prawo, 2 o.p.* powtarzać do końca okrążenia. Przełożyć marker. (zostały 24 oczka)
Okr. 6: *2 o.r na prawo, 1 o.p.* powtarzać do końca okrążenia. Przełożyć marker. (zostało 16 oczek)
Okr. 7: *2 o.r. na prawo* powtarzać do końca okrążenia. Przełożyć marker. (zostało 8 oczek)
Okr. 8: *2 o.r. na prawo* powtarzać do końca okrążenia. Przełożyć marker. (zostały 4 oczka)
Supełek na czubku:
Przełożyć pozostałe 4 oczka na 1 drut pończoszniczy i wykonać i-sznurek (uwielbiam tę nazwę - przyp.tłum.) - opis poniżej. Zamknąć te 4 oczka. Zaciągnąć ostatnią pętelkę i uciąć włóczkę, zostawiając długi ogonek. Nawlec tymże ogonkiem igłę, wbić ją w środek końcówki i-sznurka i przeciągnąć ogonek na lewą stronę czapki. Zawiązać i-sznurek na ładny węzełek blisko głowy, uciąć nadmiar włóczki wewnątrz czapki. Schowac nitki.

I-SZNUREK
Na drucie pończoszniczym są 4 oczka. Przerobić je drugim drutem pończoszniczym. Nie odwracać druta, przesunąć oczka na jego drugi koniec i znów przerabiać. W ten sposób powstanie cienka rurka.

Większy rozmiar czapki mozna zrobić, dodając 8 oczek, czyli jeden listek - czyli zaczynając od 72 oczek - wtedy część czapki do poczatku listków powinna mierzyć ok. 13-14 cm. Pewnie dałoby się zrobić i dorosły rozmiar, z 80 początkowych oczek, ale wtedy listki można robić jako wielokrotność 10 oczek, czyli znów będzie ich 8.

4 komentarze:

aklat pisze...

Wspaniale! Wypatrzyłam ta czapeczke na reverly a teraz trafiłam na Twoje tłumaczenie. Dzięki bardzo mi ułatwi prace :)

Antosia pisze...

Pieknie dziekuje za tlumaczenie.

andziulindzia pisze...

Zrobiłam tę czapeczkę dla córki, dzięki twojemu tłumaczeniu. Jest prosta i efektowna. Dziękuję :)

Elżbieta E. pisze...

Dziekuje za tlumaczenie,pozdrawiam

My Instagram