Leaf T-shirt by Melissa LaBarreLeaf T-shirt czyli listkowa bluzka z krótkim rękawem (jaki ten angielski jest ekonomiczny!) Melissy LaBarre została przeze mnie wypróbowana i zarówno ze względu na łatwość wykonania jak i urodę polecam.
Łatwo ja dopasować do dowolnego rozmiaru, szybko się robi i można się przy okazji nauczyć raglanu od góry.
Próbka: 20 oczek/10 cm
Materiały: 4 (5,6) motków Debbie Bliss Cathay - autorka zużyła dokładnie 4 na obwód biustu 86 cm. Włóczka oryginalnie użyta ma 200m/100g - ja robiłam z Loreny i też fajnie wychodziło. Biorąc zresztą pod uwagę możliwości dopasowania rozmiaru, nada się każda włóczka, tylko panel z listkami będzie bardziej lub mniej filigranowy.
Narzędzia: druty z żyłką 4mm, długości 40 cm i 60 cm (ja używałam 80 cm - ale robiłam spory rozmiar. Polecam zaprzyjaźnienie się z techniką magic loop.).
7 znaczników, w dwóch kolorach - 4 jednego rodzaju na raglan, 3 w kontrastowym kolorze do zaznaczenia wstawki z listkami i początku okrążenia.
Zanim zaczniesz, zmierz obwód ręki w okolicach pachy, dodaj 2,5 cm i zapisz.
Podczas dziergania pamiętaj, że narzuty raglanu będziesz wykonywać w co drugim rzędzie - natomiast w pozostałych, nienarzutowych rzędach będziesz wykonywać wzór ażurowy - a pozostałe oczka zwyczajnie na prawo. Mówiąc krótko - w danym okrążeniu albo robisz narzuty albo wzór ażurowy.
Bluzka ma być obcisła i dopasowana, dlatego wymiary wykonanej dzianiny będą nieco mniejsze niż twoje wymiary.
Nabierz 125 oczek. Wstaw znacznik dla oznaczenia początku okrążenia (stanowić będzie środek tyłu bluzki) i przerobić jedno okrążenie na prawo.
Następne okrążenie: 22 o.p., wstaw marker (M1), 19 o.p., M1, 13 o.p., M2 (marker w kontrastowym kolorze), 17 o.p., M2, (te dwa ostatnie markery wyznaczają granice pasa z ażurowym wzorem), 13 o.p., M1, 19 o.p., M1, 22 o.p.
Zacznij dodawać oczka na raglan. 22 o.p., narzut, przesuń M1, 1 o.p., narzut, oczka prawe do kolejnego markera, narzut, przesuń M1, 1 o.p., narzut, 43 o.p. (przesuń oba M2, bo wzór ażurowy wrabiasz w okrążeniach, w których nie robisz narzutów formujących raglan), narzut, przesuń M1, 1 o.p., narzut, oczka prawe do następnego markera, narzut, przesuń M1, 1 o.p., narzut, 22 o.p.
Właśnie powstało pierwsze okrążenie formujące raglan.
W kolejnym okrążeniu przerób na prawo wszystkie oczka, przesuwając wszystkie M1 w miarę roboty. Po dotarciu do pierwszego M2, przesuń go, a następnie wrób pierwszy rząd wzoru ażurowego, przesuń M2, pozostałe oczka przerób na prawo.
W kolejnym okrążeniu przerób wszystkie oczka na prawo, wykonując narzuty przy M1 - tak jak w pierwszym okrążeniu raglanowym. Wszystkie oczka wzoru ażurowego również na prawo.
Następne okrążenie nie zawiera narzutów raglanowych, za to drugi rząd wzoru listków. Oprócz wzoru ażurowego wszystkie oczka na prawo.
Kontynuuj naprzemiennie okrążenia raglanowe i ażurowe dopóki odległość między markerami wyznaczającymi rękawki nie będzie równa obwodowi twojej ręki plus 2,5 cm.
W okrążeniu ażurowym (bez raglanowych narzutów), gdy obwód ramienia jest już wystarczający, przerób na prawo wszystkie oczka do pierwszego M1, wyjmij znacznik, zamknij wszystkie oczka między pierwszym a drugim M1, wyjmij drugi M1, przerób oczka na prawo do kolejnego markera M2, przerób odpowiedni rząd ażuru, po drugim M2 przerabiaj oczka na prawo do trzeciego M1, wyjmij M1, zamknij oczka między trzecim a czwartym M1, wyjmij czwarty M1 i przerób pozostałe oczka na prawo.
Kolejne okrążenie: wszystkie oczka prawe.
Kolejne okrążenie: wszystkie oczka na prawo do M2, odpowiedni rząd wzoru ażurowego, M2, pozostałe oczka na prawo.
Powtarzaj ostatnie dwa okrążenia aż do osiągnięcia odpowiedniej długości bluzki.
Przerób trzy rzędy oczek prawych, zamknij luźno wszystkie oczka. Bluzka zawija się na dole, jeśli nie lubisz podwijania się, możesz przerobić kilka rzędów ściągaczem, ryżem lub ściegiem francuskim.
Wzór ażurowy:
Rząd 1: 2 o.l., 3 o.p., (n., o.p.) dwa razy, 3 o.r. na prawo, 3 o.p., 2 o.r., 1 o.p., 2 o.l.
Rząd 2 i parzyste - wszystkie oczka prawe.
Rząd 3: 2 o.l., (3 o.p., n.) dwa razy, 1 o.p., 3 o.r. na prawo, 1 o.p., 2 o.r. na prawo, 1 o.p., 2 o.l.
Rząd 5: 2 o.l., 3 o.p., n., 5 o.p., n., 1 o.p., 3 o.r. na prawo, 1 o.p., 2 o.l.
Rząd 7: 2 o.l., 1 o.p., 2 o.r. na prawo, 3 o.p., 2 o.r. na prawo, (1 o.p., n.)dwa razy, 3 o.p., 2 o.l.
Rząd 9: 2 o.l., 1 o.p., 2 o.r. na prawo, 1 o.p., 2 o.r. na prawo, 1 o.p., (n., 3 o.p.) dwa razu, 2 o.l.
Rząd 11: 2 o.l., 1 o.p., 3 o.r. na prawo, 1 o.p., n., 5 o.p., n., 3 o.p., 2 o.l.

0 komentarze:

My Instagram