Baby Sophisticate by Linden Heflin

Niebywale prosta i szybka robótka - czarujący sweterek dla panienki lub panicza. Używając grubej włóczki dzierga się szybko, a dzięki konstrukcji od góry nie trzeba nic zszywać - co za ulga! No a szalowy kołnierz dodaje wyrafinowania - jakby noszący ten sweterek dzidziuś był niemal wpisany w krajobraz biblioteki, z filiżanką herbaty i dziełami Szekspira na kolankach ;)

Rozmiar: 0-3 miesięcy (6-12 miesięcy)
Wymiary ukończonego wyrobu: 40cm (48cm) w obwodzie; 18cm (20cm) od pachy w dół.
Próbka: 15o./20rz.= 10x10cm.
Włóczka Mission Falls 1824 Wool, 3 motki.
Druty z żyłką 5mm plus pończosznicze.
Igła dziewiarska
4 markery

Początek sweterka
W tej części powstaje karczek. Oczka dodawane po obu stronach markerów formują przyszłe rękawy i korpus sweterka, zaś oczka dodawane przy brzegach robótki - wycięcie w serek, na którym oprze się szalowy kołnierz.
Nabrać 28(34) oczek.
Rząd 1: o.b., 2(3) o.p., wstawić marker, 5(6) o.p., m, 12(14) o.p., m., 5(6)o.p., m., 3(4) o.p.
Rząd 2 (i wszystkie parzyste): o.b., wszystkie oczka na lewo.
Rząd 3: 2z1, *oczka prawe aż do markera zostanie 1 oczko, 2z1, m, 2z1* - powtarzać do ostatnich 2 oczek, 2z1, 1 o.p. [38(44) o.]
Rząd 5: o.b., *oczka prawe aż do markera zostanie 1 oczko, 2z1, m, 2z1* - powtarzać końca rzędu (ostatnią partię oczek przerobić na prawo bez dodawania oczka przy brzegu).
Rząd 7:  2z1, *oczka prawe aż do markera zostanie 1 oczko, 2z1, m, 2z1* - powtarzać do ostatnich 2 oczek, 2z1, 1 o.p. [56(62)o.]
Rząd 9: o.b., *oczka prawe aż do markera zostanie 1 oczko, 2z1, m, 2z1* - powtarzać końca rzędu (ostatnią partię oczek przerobić na prawo bez dodawania oczka przy brzegu).
Rząd 11:  2z1, *oczka prawe aż do markera zostanie 1 oczko, 2z1, m, 2z1* - powtarzać do ostatnich 2 oczek, 2z1, 1 o.p. [74(80)o.]
Rząd 13: o.b., *oczka prawe aż do markera zostanie 1 oczko, 2z1, m, 2z1* - powtarzać końca rzędu (ostatnią partię oczek przerobić na prawo bez dodawania oczka przy brzegu).
Powtarzać rzędy 2 i 13 jeszcze 3(4) razy aż do otrzymania 106(120) oczek. Dalej przerabiać ściegiem pończoszniczym aż karczek będzie mierzyć 9(11,5) cm. Ostatni rząd to rząd parzysty.

Rozdzielenie oczek na rękawy i korpus:
O.p. do pierwszego markera, wyjąć marker, przełożyć kolejne 23(26) oczka na agrafkę lub kawałek innej włóczki. Przerobić dalej tył, oczka drugiego rękawa przełożyć jak wyżej, przerobić oczka drugiego przodu.
Korpus przerabiać dalej ściegiem pończoszniczym, zdejmując pierwsze oczko jako oczko brzegowe, aż od pachy korpus będzie mierzył 16(18) cm. Na drutach powinno być 56(68) oczek.
Przerobić 7 rzędów ściegiem francuskim (w rzędach same prawe, w okrążeniach na zamianę okr. prawe i okr. lewe), nadal zdejmując pierwsze oczko bez przerabiania.
Zamknąć wszystkie oczka na prawo.

Rękawy:
Zdjęte wcześniej oczka [25(26)] przełożyć na druty pończosznicze (lub z żyłką - magic loop) i przerabiać w kółko oczka prawe aż rękawy będą mierzyć 13(15)cm. Przerobić 7 okr. ściegiem francuskim. Zamknąć wszystkie oczka na prawo. Tak samo wykonać drugi rękaw.

Kołnierz:
Zaczynając od lewej dolnej krawędzi zacząć nabieranie oczek wzdłuż brzegu robótki - jedno oczko z każdego oczka brzegowego i każdego oczka początkowego. Po nabraniu oczek przerobić 4 rzędy na prawo (ścieg francuski).
Rząd 5: o.p. do ostatnich 18(22)oczek plisy, W&T.
Rząd 6: o.p. do ostatnich 18(22)oczek plisy, W&T.
Rząd 7: o.p., do 2 o. przed owiniętym oczkiem, W&T.
Powtórzyć rząd 7 jeszcze 5 razy (po obu stronach kołnierza powinny być po 4 owinięte oczka)
Następny rząd: o.p. do ostatnich 17(21)oczek plisy, przerabiając oczka wraz z owiniętymi, 2o.p.razem, n., *2(3)o.p., 2o.p.razem, n.* - powtarzać do ostatnich 3(4) oczek, 3(4) o.p.
Przerobić jeszcze 3 rzędy oczek prawych na wszystkich oczkach, zamknąć luźno wszystkie oczka.
Pochować końce włóczki, zszyć ewentualne dziurki pod pachami.
Przyszyć guziki.
Założyć sweterek na uroczego dzidziusia :)

14 komentarze:

Grażyna pisze...

Truskaveczko, dzięki za tłumaczenie:))

Unknown pisze...

Cudowny, bardzo dziekuję za tłumaczenie. Właśnie dziergam dla bratanka, którego dziś ma się urodzić.

szoszonka pisze...

Truscaveczko co oznacza skrót W&T?

Truscaveczka pisze...

Wrap&Turn - włóczkę owinąć wokół kolejnego oczka (nieprzerabianego) i odwrócić robotę :)

szoszonka pisze...

:} dzięki, choć nadal nie mam pojęcia co to:] jednak do tego momentu jeszcze trochę czasu mi zostało, poszukam sobie jakichś obrazkowych tutków:]

Truscaveczka pisze...

Skrócone rzędy - short rows. Dojeżdżasz do ostatniego oczka przeznaczonego do przerobienia, kolejne zdejmujesz bez przerabiania, przekładasz włóczkę na drugą stronę roboty, przełożone oczko "oddajesz" na poprzednie miejsce i odwracasz robotę. W ten sposób na zakręcie nie będzie dziurki :)

szoszonka pisze...

skończyłam! sweterek zajął mi trzy dni dziergania z doskoku i wyszedł fantastyczny!
dziękuje Truskaveczko za tłumaczenie:]
czy wrócisz do tłumaczeń? mam propozycję fantastycznego szala dostępnego na raverly bezpłatnie-dew drops shawl

Truscaveczka pisze...

Niestety, na razie blokują mnie obowiązki zawodowe. Ale bardzo bym chciała :) Cieszę się, że BS Ci ładnie wyszedł :)

Gosia pisze...

Mam pytanie odnośnie włóczki, bo chciałabym spróbować zrobić ten sweterek ale nie wiem jaką inna włóczkę można wykorzystać. Możesz coś podpowiedzieć??z góry dziękuje:)

Truscaveczka pisze...

Gosiu, ja robiłam z Jasmin Madame Tricote i synek bardzo sobie chwalił ;) Szukaj włóczek o wydajności ok. 200m/100g - wełny i akryle się nadadzą.

yenulka pisze...

ja przepraszam za lajkonikowe pewnie pytanie - w rzędzie 1 wymieniasz o. brzegowe, w rzędzie 2 też, a w rzędzie trzecim i kolejnych już nie - czy to znaczy że nie zdejmuje się oczka brzegowego tylko przerabia jak schemat mówi?

Anonimowy pisze...

Witam Truscaveczko,dzięki wielkie za wspaniały opis sweterka. Rano usiadłam do roboty i pewnie do wieczora bym skończyła gdyby nie kołnierz. Nie mam problemu z W&T, bo to już kiedyś robiłam, ale nie bardzo rozumiem co robić od rzędu 5.Robiłam z cieńszej włóczki więc musiałam zmienić ilość oczek. Proszę o pomoc.Grażyna

Ruda pisze...

A ja dzisiaj właśnie skończyłam i choć nie obyło się bez byków to i tak jestem zadowolona, bo to pierwszy sweter robiony w całości od góry w moim życiu, bo ogarnęłam jakoś te rzędy skrócone i na dodatek pięknie wyszła wersja kolorystyczna tego swetra, co zamierzam wykorzystać w przyszłości. Truskaveczko! Bardzo Ci dziękuję. Dzielenie się pasją i wiedzą jest nie do przecenienia. Ruda

Unknown pisze...

Kochana, cudny sweterek. Ile włóczki będzie potrzebne dla chłopczyka, takiego niemalże rocznego. Chciałabym go zrobić z drops big merino- 50g - 75 metrów. Czy 3 motki wystarczą? Będę wdzięczna za podpowiedź.

My Instagram